Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego
Wydanie dowodu osobistego po raz pierwszyi wymiana dowodu osobistego
Zaświadczenia wydawane z Rejestru Dowodów Osobistych
Udostępnienie danych w trybie jednostkowym z Rejestru Dowodów Osobistych
Udostępnienie dokumentacji związanej z dowodem osobistym
Wydanie dowodu osobistego po raz pierwszyi wymiana dowodu osobistego
Zaświadczenia wydawane z Rejestru Dowodów Osobistych
Udostępnienie danych w trybie jednostkowym z Rejestru Dowodów Osobistych
Udostępnienie dokumentacji związanej z dowodem osobistym
Wydanie dowodu osobistego po raz pierwszy i wymiana dowodu osobistego
Sprawę załatwia
Urząd Gminy Płużnica 87-214 Płużnica Marlena Bartosik – inspektor ds. ewidencji ludności i dowodów osobistych (pokój nr 2) tel. 56 687 52 10 lub 535 023 940, e-mail: m.bartosik@pluznica.pl.
Wydanie dowodu osobistego
Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się osobiście w organie dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – niezależnie od miejsca zameldowania. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (dotyczy również osób małoletnich) wniosek składa jeden z rodziców, kurator lub opiekun prawny. Przy składaniu wniosku wymagana jest obecność osoby małoletniej, która ukończyła 5 rok życia oraz osoby ubezwłasnowolnionej.Osoba małoletnia może złożyć wniosek samodzielnie nie wcześniej niż 30 dni przed datą 18 urodzin.
Wniosek o dowód osobisty można złożyć:
- Osobiście w urzędzie gminy
- Przez Internet na stronie www.mobywatel.gov.pl
- Poza urzędem w przypadku choroby, niepełnosprawności lub innej przeszkody
1. W przypadku składania wniosku o wydanie dowodu osobistego w urzędzie nie trzeba już wypełniać papierowego wniosku. Zostanie on przygotowany przez pracownika urzędu w systemie na podstawie danych podanych przez wnioskodawcę i danych z rejestru PESEL.
Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego:
- Do wglądu: ważny dowód osobisty, ważny paszport, jeśli wnioskodawca nie posiada ważnego dowodu lub ważnego paszportu inny dokument ze zdjęciem. Nie możesz potwierdzić swojej tożsamości za pomocą mDowodu.
- Jedna aktualna kolorowa fotografia osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazująca wyraźne oczy, zwłaszcza źrenice, z widocznymi brwiami i przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy (wyjątek – osoby z zaświadczeniem o przynależności do wspólnoty wyznaniowej) i okularów z ciemnymi szkłami (wyjątek – osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności z powodu wady narządu wzroku), patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.Do wniosku w postaci elektronicznej załącza się fotografię o rozdzielczości co najmniej 492 x 633 piksele (szerokość x wysokość) i wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB, tak aby fotografia zachowywała proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość) i spełniała wymogi, o których mowa w art. 29 ustawy o dowodach osobistych.
- Na żądanie organu gminy: odpis skrócony polskiego aktu urodzenia, aktu małżeństwa lub orzeczenia sądu, w przypadku gdy dane osobowe zawarte we wniosku nie są zgodne z danymi zawartymi w dostępnych rejestrach oraz dokument poświadczający obywatelstwo polskie w przypadku niezgodności dotyczącej obywatelstwa.
W przypadku, gdy odcisk palca wskazującego jest nieczytelny lub brak tego palca, odcisk pobiera się kolejno z palca środkowego, serdecznego albo kciuka, w odniesieniu do każdej z dłoni. Jeżeli odciski wszystkich palców danej dłoni wskazują niska jakość, pobiera się odcisk palca danej dłoni, który ma najwyższą jakość. Nie zamieszcza się odcisków palców w warstwie elektronicznej dowodu osobistego osobie, od której chwilowo fizycznie nie jest możliwe pobranie odcisków któregokolwiek z palców oraz od której pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
W dowodzie osobistym osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, która ukończyła 12. rok życia i nie może złożyć własnoręcznego podpisu lub nie ukończyła 12 roku życia w miejscu przeznaczonym na podpis zamieszcza się informację „BRAK PODPISU/ NO SIGNATURE”.
2. Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć również w formie elektronicznej opatrzony podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
W przypadku osób, które ukończyły 12 rok życia po złożeniu wniosku drogą elektroniczną będzie jeszcze konieczna wizyta w tym urzędzie gdzie został złożony w celu jego uzupełnienia o odciski palców i wzór podpisu. Do urzędu należy stawić się w terminie do 30 dni od złożenia wniosku. Jeśli ten termin nie zostanie zachowany wniosek o wydanie dowodu osobistego pozostanie bez rozpatrzenia. W przypadku składania wniosku o wydanie dowodu osobistego drogą elektroniczną potwierdzenie złożenia wniosku zostanie przesłane na skrzynkę ePUAP i e-mail podany we wniosku.
3. Wniosek o wydanie dowodu osobistego składany poza urzędem w przypadku choroby, niepełnosprawności lub innej przeszkody - może się zdarzyć, że ze względu na chorobę, niepełnosprawność lub inną niedającą się pokonać przeszkodę nie możesz osobiście udać się do urzędu. Możesz wtedy złożyć wniosek o dowód w miejscu, w którym przebywasz. Skontaktuj się bezpośrednio z organem miasta będącym siedzibą władz powiatu, na terenie której przebywasz – dla gminy Płużnica jest to Urząd Miasta Wąbrzeźno (tel. 56 688 45 21 w godz. 7.15 – 14.15, od poniedziałku do piątku), który po uprawdopodobnieniu przez wnioskodawcę zaistniałego przypadku zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby, chyba że okoliczności nie pozwalają na przyjęcie wniosku.
Gotowość odbioru dowodu osobistego można sprawdzić na stronie www.obywatel.gov.pl
Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek.
Dowód osobisty wydany małoletniemu odbiera rodzic lub opiekun prawny. Dowód osobisty dla osoby ubezwłasnowolnionej odbiera opiekun ustanowiony przez sąd.
Weryfikacja odcisków palców odbywa się również podczas odbioru nowego dokumentu.W celu ustalenia kodu PIN do certyfikatu oraz odbioru kodu PUK niezbędna jest obecność osoby małoletniej powyżej 13 roku życia lub osoby częściowo ubezwłasnowolnionej.
metryczka
Wytworzył: Marlena Bartosik (24 sierpnia 2016)
Opublikował: Mariusz Bartosik (24 sierpnia 2016, 12:10:14)
Ostatnia zmiana: Mariusz Bartosik (30 lipca 2024, 12:39:45)
Zmieniono: zw
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 2647